Πέμπτη 23 Αυγούστου 2012

ΑΞΙΟΣ ΤΗΣ ΜΟΙΡΑΣ ΤΟΥ...

Την ήττα με 2-0 γνώρισε χτες το βράδυ ο Παναθηναϊκός στο πρώτο παιχνίδι του για τα πλέϊ οφ του Τσάμπιονς Λιγκ απέναντι στη Μάλαγα. Οι "πράσινοι" στο πρώτο ημίχρονο του παιχνιδιού ουσιαστικά δεν μπήκαν στο γήπεδο αφού οι Ισπανοί τους έκαναν ότι ήθελαν, έφταναν με οποιονδήποτε τρόπο στην περιοχή του Καρνέζη και αποτέλεσμα όλων αυτών ήταν να ανοίξει το σκορ για τους γηπεδούχους με σκόρερ τον κεντρικό αμυντικό Ντεμικέλις. Αλλά ούτε μετά και το πρώτο γκολ που δέχθηκε, ξύπνησε ο Παναθηναϊκός, η Μάλαγα φαινόταν ότι ήταν τουλάχιστον δύο κλάσεις ανώτερη από τους πράσινους και το απέδειξε με το δεύτερο γκολ που πέτυχε 17 λεπτά αργότερα με τον Ελιζέου. Οι γηπεδούχοι είχαν ευκαιρίες να πετύχουν και άλλα γκολ αλλά μία η αστοχία τους και μία η τύχη που ήταν υπέρ του Παναθηναϊκού σε πολλές περιπτώσεις κράτησαν τον δείκτη του σκορ μέχρι το ημίχρονο στο 2-0. Στο δεύτερο μισό ο Παναθηναϊκός εμφανίστηκε βελτιωμένος ιδίως στο χώρο του κέντρο με τους Σισοκό και Κατσουράνη να αυξάνουν κατακόρυφα την απόδοσή τους, να δημιουργούν κλασικές ευκαιρίες με τους Μαυρία, Φορναρόλι και Τοτσέ αλλά η αστοχία αυτών δεν βοήθησε στο να πετύχει ο Παναθηναϊκός τουλάχιστον ένα εκτός έδρας γκολ. Αλλά και πάλι εδώ που τα λέμε αυτό δεν έφτανε, γιατί η Μάλαγα ήταν, είναι και θεωρώ πως θα είναι καλύτερη ομάδα από τον Παναθηναϊκό και στον επαναληπτικό του ΟΑΚΑ.
Το θετικό στην όλη υπόθεση είναι πως ο Παναθηναϊκός στο δεύτερο ημίχρονο έδειξε ένα καλό αγωνιστικό πρόσωπο το οποίο εάν το βελτιώσει ακόμη περισσότερο στον επαναληπτικό με την Μάλαγα στο ΟΑΚΑ τότε μπορεί να ανταγωνιστεί μερικώς τους Ισπανούς του Μανουέλ Πελεγκρίνι.

Resumo - Málaga 2-0 Panathinaikos από jimbrasalonso