Δευτέρα 19 Μαρτίου 2012

ΣΤΗ ΚΟΡΥΦΗ ΜΠΑΤΟΝ ΚΑΙ MCLAREN!

Τη πρώτη θέση του πρώτου Γκραν Πρι της σεζόν κέρδισε χτες ο Τζέισον Μπάτον ο οποίος ξεκινώντας από τη δεύτερη θέση κατάφερε να προσπεράσει χωρίς δυσκολία τον Λιούις Χάμιλτον. Ο Παγκόσμιος Πρωταθλητής του 2009 δεν προβληματίστηκε ιδιαίτερα,ακόμη και όταν το αυτοκίνητο ασφαλείας έκανε την είσοδό του στη πίστα στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα. Αυτή είναι η τρίτη νίκη του Μπάτον στη Μελβούρνη.
Δεύτερος τερμάτισε ο Σεμπάστιαν Φέτελ. Ο Παγκόσμιος Πρωταθλητής ξεκίνησε από την 6η θέση στην εκκίνηση, σε ένα τριήμερο που ξεκίνησε άσχημα αλλά ολοκληρώθηκε καλά για την Red Bull. Τρίτος τερμάτισε ο Λιούις Χάμιλτον ενώ τέταρτος για πρώτη φορά στη πατρίδα του ο Μαρκ Γουέμπερ.
Κατά τα άλλα,ο χθεσινός αγώνας ήταν ιδιαίτερα συναρπαστικός αφού υπήρχαν "μάχες" ακόμη και μέχρι την γραμμή του τερματισμού. Ο Μίκαελ Σουμάχερ οδηγούσε μέχρι και τον 10ο γύρο για να ανέβει στο βάθρο αλλά κάπου εκεί η F1 W03 αντιμετώπισε προβλήματα με το κιβώτιο ταχυτήτων  για πρώτη φορά όπως δήλωσε ο πολυπρωταθλητής και μοιραία στο τέλος εγκατέλειψε τον αγώνα.
Η Ferrari ξεκίνησε άσχημα αλλά χάρη στην υπομονή του Φερνάντο Αλόνσο κατάφερε να τερματίσει στην πέμπτη θέση. Βέβαια ο Ισπανός έχασε την μάχη από τον Ουέμπερ αλλά κατάφερε να συγκρατηθεί απέναντι στον ορμητικότατο Μαλντονάντο. Ο τελευταίος λόγω και της απειρίας του υπερέβαλλε στο τέλος με αποτέλεσμα η Williams να μείνει και πάλι χωρίς βαθμούς.
Ο τελευταίος γύρος ήταν δραματικός για πολλούς οδηγούς αφού ο Κομπαγιάσι κατετάγη 6ος ενώ ο τιμέιτ του, Σέρχιο Πέρεζ κατετάγη 8ος. Τέλος, στην έβδομη θέση τερμάτισε ο Κίμι Ραικόνεν στην επιστροφή του στην ενεργό δράση.